Co znajdziesz w tym artykule:

 

Czym jest Pilates?

Pilates to innowacyjny system ćwiczeń, który łączy siłę, elastyczność i harmonię ruchu. Jego twórca miał w zwyczaju mówić, że po 10 sesjach tej aktywności poczujesz różnicę, po 20 ją zobaczysz, a po 30 będziesz mieć całkiem nowe ciało.

Głównym celem Pilatesu jest rozwijanie siły mięśniowej, elastyczności, równowagi, koordynacji ruchowej oraz świadomości ciała. Ćwiczenia te mogą być praktykowane na macie (matwork Pilates), gdzie jedynym oporem jest własne ciało lub przy użyciu specjalnych maszyn Pilatesa, takich jak reformer czy cadillac. Bez względu na poziom sprawności, Pilates oferuje spersonalizowane ćwiczenia, które nie tylko kształtują sylwetkę, ale także wzmacniają świadomość ciała.

To więcej niż trening – to droga do zdrowia, sprawności, elastyczności i wewnętrznej harmonii. Przekonaj się, jak Pilates może odmienić Twoje życie i poznaj 5 najważniejszych korzyści z jego uprawiania!

Korzyści uprawiania Pilatesu

Wzmocnienie mięśni głębokich- brzuch, plecy, pośladki

W samym sercu naszego ciała, obejmującym obszar brzucha, pleców i pośladków, kryje się istota naszej fizycznej siły oraz stabilności. Wzmacnianie tych obszarów nie tylko sprzyja estetyce sylwetki, ale także stanowi fundament zdrowego ciała, wpływając korzystnie na ogólną sprawność fizyczną.

Ćwiczenia pilatesu doskonale kształtują nasz „core”, czyli głęboko położone mięśnie, odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa i miednicy. Poprawa kondycji rdzenia ciała dzięki pilatesowi przekłada się na stabilizację całego organizmu, co z kolei zmniejsza ryzyko kontuzji i bólu pleców. Mięśnie core stanowią fundament dla pozostałych grup mięśniowych, pozwalając im skupić się na podstawowych funkcjach. Dzięki temu, gdy nasz rdzeń jest silny i stabilny, mięśnie ramion i szyi mogą się zrelaksować.

Pożądanym efektem praktyki pilatesu są także pięknie wyrzeźbione mięśnie brzucha! Dodatkowo, ćwiczenia te wzmacniają mięśnie dna miednicy, które wspierają pochwę, pęcherz moczowy i macicę. Dzięki temu nie tylko zapobiegają obniżaniu się narządów rodnych, lecz także poprawiają satysfakcję seksualną.

Modelowanie i wyrzeźbienie sylwetki

Praktykowanie pilatesu nie tylko wzmacnia i stabilizuje „core”, ale również stanowi niezwykle skuteczną metodę modelowania i rzeźbienia sylwetki. Ćwiczenia te angażują różnorodne grupy mięśni, sprawiając, że stają się one elastyczniejsze, silniejsze i bardziej wyrzeźbione. Podczas regularnych ćwiczeń poprawia się również jędrność naszej skóry, zmniejsza się widoczność cellulitu i mają one pozytywny wpływ na produkcję kolagenu.

Regularne wykonywanie ćwiczeń pilatesu w połączeniu z odpowiednią dietą i ćwiczeniami typu cardio przyczyniają się do redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej nadając sylwetce harmonijną i proporcjonalną formę, modelując ją na sposób, który nie tylko estetycznie prezentuje się na zewnątrz, ale także wpływa na funkcjonalność ciała.

Ponadto, pilates pozwala na skoncentrowane i kontrolowane rzeźbienie poszczególnych partii ciała, co daje możliwość dostosowania treningu do indywidualnych celów i potrzeb. Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest wyrzeźbienie mięśni brzucha, ujędrnienie pośladków czy silne i smukłe ramiona, pilates dostarcza kompleksowego podejścia, angażując różne grupy mięśniowe i dostosowując się do indywidualnych możliwości.

Lepsza równowaga i koordynacja ruchowa

Pilates efektywnie rozwija zdolność utrzymywania równowagi i korzystnie wpływa na naszą koordynację ruchową. W trakcie praktyki, nasze ciało nie tylko dokładnie dostosowuje ruchy do rytmu oddechu, ale także wykazuje się płynnością, gracją i harmonią. Koncentracja na każdym etapie ruchu stymuluje rozwój wyobraźni ruchowej naszego ciała.

Ćwiczenia pilatesu skupiają się na precyzji ruchów, wymagając jednocześnie pełnej kontroli nad ciałem. Te skomplikowane sekwencje ruchów angażują różne grupy mięśni, co sprzyja wyważonemu rozwojowi siły i gibkości. Poprzez skoncentrowane wykonywanie ćwiczeń, uczestnik pilatesu stopniowo wzmacnia mięśnie stabilizujące, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu równowagi. W ten sposób, regularne treningi nie tylko redukują ryzyko upadków i kontuzji, ale także przekładają się na lepszą kontrolę nad ciałem w codziennych czynnościach.

Pilates uczy także skoordynowanych ruchów, integrując pracę różnych partii ciała. To nie tylko przynosi korzyści w kontekście estetyki ruchów, ale także znacznie ułatwia wykonywanie skomplikowanych czynności, takich jak chodzenie, bieganie czy nawet wykonywanie prostych gestów. Z czasem, poprzez regularne praktykowanie, rozwija się pełną świadomość ciała, co wpływa pozytywnie na koordynację
i zręczność w codziennym życiu.

Poprawa gibkości i elastyczności

Pilates łączy w sobie jogę, balet oraz ćwiczenia napinające mięśnie, które wzmacniają i uelastyczniają mięśnie, ale nie prowadzą do ich nadmiernego rozbudowania. Niska elastyczność i ograniczony zakres ruchu często stanowią główne przeszkody w osiągnięciu pełni zdrowia fizycznego. W kontekście aktywności fizycznej, szczególnie w przypadku wielu sportów, elastyczność i zwinność są kluczowe dla osiągnięcia optymalnej wydajności.

W przypadku pilatesu, skoncentrowanego na precyzyjnych i kontrolowanych ruchach, elastyczność odgrywa kluczową rolę. Ćwiczenia te nie tylko wzmacniają mięśnie, ale również stopniowo zwiększają zakres ruchu i elastyczność stawów. To istotne, zarówno dla uniknięcia kontuzji, jak i poprawy ogólnej wydolności fizycznej.

Zyskanie większej elastyczności poprzez praktykę pilatesu wpływa nie tylko na osiągnięcie lepszych wyników podczas treningów, ale również na codzienne funkcjonowanie. Każdy ruch staje się bardziej płynny i komfortowy, co znacząco wpływa na jakość życia.

Poprawa postawy ciała i redukcja bólu pleców

Pilates to zdecydowanie bardzo skuteczna metoda walki z bolącymi plecami i nieprawidłową postawą ciała. Dzięki skoncentrowanym ćwiczeniom, które mają na celu rozbudowę mięśni brzucha i pleców, ciało zyskuje stabilne i zrównoważone ułożenie naturalne w centrum. Osoby borykające się z problemami kręgosłupa, dzięki praktyce pilatesu, doświadczają ulgi, ciesząc się prostymi i bezbolesnymi plecami. Pilates wzmacnia mięśnie stabilizujące kręgosłup, nadając mu stabilną pozycję. Specyficzne ćwiczenia pilatesu skutecznie zapobiegają bólom pleców poprzez intensywną, ale kontrolowaną pracę mięśni głębokich. Często przy pracy siedzącej borykamy się z bólem w dolnej części kręgosłupa- więcej na ten temat możesz poczytać w artykule: Ćwiczenia na ból dolnego odcinka kręgosłupa – Well Fitness.

Ćwiczenia opisane w powyższym artykule a także te, które wykonujemy na zajęciach pilates zalecane są zwłaszcza dla osób prowadzących siedzący tryb życia oraz tych, którzy borykają się z problemem garbienia się. Niezależnie czy wynika to z pracy biurowej czy home office, skrzywienia postawy, garbienie się czy krzywe siedzenie to powszechne problemy. Jeśli jednak wolisz bardziej energiczną formę treningu, sprawdź nasz artykuł dot. biegania Jak biegać, aby schudnąć? Poradnik dla początkujących i zaawansowanych – Well Fitness. Wprowadzenie regularnych ćwiczeń pilates pozwala poprawić kontrolę nad ciałem, rozwija osłabione mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę, co stopniowo przyczynia się do zaniechania nawyku garbienia się i przyjmowania prostej pozycji kręgosłupa.

 

Bibliografia

Jakie efekty daje pilates? Korzyści płynące z ćwiczeń pilates (poradnikzdrowie.pl) 

Pilates: kto powinien zacząć ćwiczeń oraz jakie efekty może przynieść? | Wapteka.pl 

8 korzyści z pilatesu – Trening – ArtisClub – Warszawa Wilanów 

Czy warto trenować pilates? – SKLEP Odżywki Suplementy Strefa Mocy Warszawa 

Ćwiczenia pilates – korzyści płynące z trenowania metodą Pilatesa (decathlon.pl) 

Niech moc będzie z tobą (vogue.pl) 

Pilates dla mężczyzn – 10 powodów dlaczego warto uprawiać pilates – Centrum Rehabilitacji Rehasanka