Co znajdziesz w tym artykule:

  1. Czym jest trening personalny?
  2. Jak wyglądają treningi personalne?
  3. Do dla kogo przeznaczony jest trening personalny?
  4. Jakie korzyści płyną z treningu personalnego?

Czym jest trening personalny?

Treningiem personalnym nazywamy ćwiczenia wykonywane pod okiem Trenera Personalnego posiadającego odpowiednie kwalifikacje i wykształcenie. Dopasuje on przebieg treningu indywidualnie do danej osoby oraz zadba, aby każde powtórzenie było wykonane w pełni bezpiecznie, a ruch generował efektywne wyniki. W pozytywny sposób wpłynie to na rozwój kondycji oraz sylwetki – zmniejszy ryzyko kontuzji oraz poprawi technikę ćwiczeń. Trener Personalny to nie tylko osoba, która pokaże, w jaki sposób wykonywać ćwiczenia. Posłuży dobrą radą, wesprze w momentach zwątpienia i będzie motywatorem do dalszych osiągnięć.  

Jak wygląda trening personalny?

Pierwsze spotkanie z Trenerem Personalnym to najczęściej wywiad, badanie oraz zaplanowanie celu i sposobu jego realizacji. Ważne jest, aby na początku dobrze poznać predyspozycje ćwiczącego. Dzięki temu wyniki będą widoczne w krótszym czasie a sam proces o wiele bardziej bezpieczny pod względem przeciążenia organizmu i kontuzji. Na pierwszym spotkaniu Trener Personalny sprawdza też zakres ruchów, mobilność oraz kondycję. Może również dać wskazówki dotyczące żywienia, gdyż ono także ma ogromny wpływ na efekty treningów. Biorąc pod uwagę to, co na pierwszym wspólnym treningu zaobserwował Trener, rozpisuje on ćwiczenia i określa, jak będą wyglądały cykliczne spotkania. Pokazuje także, jak ma wyglądać rozgrzewka przed kolejnym treningiem personalnym.  

Następne spotkania to już w 100% ćwiczenia. Trening rozpoczyna się od rozgrzania ciała i przygotowania go do wysiłku. Po rozgrzewce trener przechodzi do przedstawienia planu oraz pokazuje, w jaki sposób prawidłowo wykonać poszczególne ćwiczenia. Trener Personalny stale obserwuje, czy powtórzenia są wykonywane w bezpieczny sposób. Zwraca też szczególną uwagę na poprawną technikę. Do końca treningu czujnie obserwuje, a w chwilach zawahania wesprze na duchu. Ważnym aspektem jest również monitorowanie efektów, które daje dodatkową motywację do dalszej pracy.  

Dla kogo przeznaczony jest trening personalny?

Treningi personalne skierowane są do każdego. Trener Personalny uwzględnia indywidualne potrzeby każdego ćwiczącego i dobiera trening, który spełnia oczekiwania obu stron. Opieka wykwalifikowanej osoby czuwającej nad wykonywanymi ćwiczeniami to najbardziej efektywna forma treningu, która będzie świetnym startem dla początkujących i idealnym uzupełnieniem dla zaawansowanych.  

Trening personalny dla początkujących

Strach spowodowany próbowaniem nowych rzeczy to coś zupełnie naturalnego. Tyczy się to także pierwszych wizyt w siłowni – zupełnie nowym miejscu, gdzie widzimy wielu obytych Klubowiczów. Dobrym sposobem, aby poczuć się pewnie w tym otoczeniu, jest współpraca z Trenerem Personalnym. Nie tylko pomoże w poznaniu tajników ćwiczeń, które wydają się niezwykle skomplikowane, ale także rozjaśni sposób myślenia na temat postawionego celu oraz da wiele przydatnych wskazówek na początku drogi do wymarzonej sylwetki. Trening personalny to pewność bezpieczeństwa i poprawnej techniki wykonywanych ćwiczeń.  

Trening personalny dla zaawansowanych  

Błędem jest myślenie, że treningi personalne są zarezerwowane jedynie dla osób, które mają niewielką wiedzę z zakresu ćwiczeń. Będą też świetnym rozwiązaniem, gdy ćwiczący od dłuższego czasu nie widzi oczekiwanych efektów lub gdy chce popracować nad konkretnymi partiami mięśni, które wcześniej były zaniedbywane. Trener Personalny po poznaniu swojego podopiecznego będzie dokładnie wiedział, czego potrzebuje jego organizm do efektywniejszego rozwoju. Jest to też dodatkowa motywacja, gdy np. konieczne jest przygotowanie do zawodów lub innego, większego wysiłku.   

Trening personalny w grupie

Doskonałym sposobem na przełamanie obaw związanych z treningiem personalnym jest trening w parze lub w grupie. Takie treningi są dostępne w klubach Well Fitness. Ich formuła polega na tym, że jeden trener zajmuje się treningiem 2 lub 3 osób w tym samym czasie. Pozwala to obniżyć koszty oraz poczuć się pewniej podczas ćwiczeń ze znajomymi.  

Korzyści płynące z treningów personalnych

Największym plusem płynącym ze skorzystania z treningu personalnego jest efekt ćwiczeń – szybszy i lepiej widoczny niż przy treningu bez wsparcia specjalisty. Daje to też pewność siebie podczas wykonywania bardziej skomplikowanych ćwiczeń. Ważne jest również bezpieczeństwo – swoje i innych – oraz odpowiednia technika, która zapobiega powstawaniu urazów i kontuzji.  

Treningi personalne będą idealnym uzupełnieniem systematycznych ćwiczeń. Ważne, aby do budowania zdrowych nawyków podchodzić holistycznie – dbać o odpowiednie odżywianie, dostosowanie ćwiczeń do własnych możliwości, ale także pamiętać o bezpieczeństwie i regeneracji międzytreningowej. Jeśli dalej wahasz się, czy trening personalny jest dla ciebie – skorzystaj z konsultacji i sprawdź, w jaki sposób możesz podnieść swoje ćwiczenia na wyższy poziom.