Co znajdziesz w tym artykule:

  1. Napój izotoniczny – czym jest?
  2. Kiedy stosować napoje izotoniczne?
  3. Napój izotoniczny a woda
  4. Przepis na domowy napój izotoniczny
  5. Napoje izotoniczne w abonamencie Well Hydrated 

Napój izotoniczny – czym jest? 

Izotonik to napój, który będzie świetnym wyborem, aby uzupełnić w organizmie po treningu nie tylko wodę, ale także sole i minerały. Zawiera odpowiednią ilość elektrolitów i węglowodanów, aby były jak najlepiej przyswajalne. Dzięki temu pomagają w szybki sposób uzupełnić mikroelementy, które są wydalane z organizmu wraz z potem podczas intensywnego treningu. Dodatkowo napoje izotniczne dostarczają cukry proste, czyli zastrzyk energii w trakcie ćwiczeń.  

Kiedy stosować napoje izotoniczne?

Napoje izotoniczne będą świetnym wyborem, gdy planujemy ciężki, długotrwały wysiłek fizyczny, lub będziemy ćwiczyć w wysokich temperaturach. Zastosowanie izotoniku podczas treningu dostarczy organizmowi energii i zwiększy wydolność organizmu. Wypicie go po ćwiczeniach pozwoli uzupełnić wodę, sole oraz minerały, które straciliśmy wraz z potem. Napój izotoniczny będzie też idealnym uzupełnieniem posiłku potreningowego – uzupełni glikogen mięśniowy i dobrze wpłynie na regenerację.  

Napój izotoniczny a woda

Na co dzień każdy organizm potrzebuje prawidłowego nawodnienia, aby móc funkcjonować w odpowiedni sposób. Podczas lekkich treningów woda będzie wystarczająca, lecz gdy planujemy wzmożony wysiłek fizyczny, warto sięgnąć po izotonik. Gdy organizm będzie wydalał z siebie składniki mineralne wraz z potem, woda nie będzie w stanie uzupełnić ich niedoboru, a komórki nie będą miały możliwości przyswojenia odpowiedniej ilości minerałów. 

Przepis na domowy napój izotoniczny

W sklepach dostępny jest szeroki wybór napojów izotonicznych. Kuszą kolorowe etykiety oraz różnorodne smaki. Izotonik, który poprawi wydolność i uzupełni minerały w trakcie treningu, z powodzeniem możecie stworzyć w domu. 

Przepis na domowy izotonik: 

  • 500 ml wody  
  • 10g miodu lub cukru 
  • sok z jednej cytryny 
  • szczypta soli 

Składniki należy jedynie wymieszać i domowy izotonik jest gotowy do wypicia. Do smaku możecie dodać ulubione owoce, liście mięty lub imbir.  

Napoje izotoniczne w abonamencie Well Hydrated 

W klubach Well Fitness nie musisz pamiętać o nawodnieniu – woda i napoje izotoniczne zawsze są pod ręką. Maszyny Well Hydrated dostarczają nie tylko wodę, ale także izotoniki w kilku różnych smakach. Napoje mogą być zimne lub w temperaturze pokojowej oraz gazowane, lub nie. Abonament nie tylko sprawia, że organizm jest zaopatrzony w potrzebne mu podczas ćwiczeń wodę i elektrolity, ale też jest bardzo wygodny – nie musisz pamiętać o napojach, ani nosić ich ze sobą. Well Hydrated to prosty sposób, aby zadbać o odpowiednie dostarczenie składników mineralnych oraz zwiększyć wydajność swoich treningów.