Co znajdziesz w tym artykule:

  1. Czym jest idea slow food?
  2. Zdrowe śniadania we Wrocławiu  – gdzie zjeść?

  3. Gdzie zjeść zdrowy obiad we Wrocławiu?
  4. Zdrowe desery i słodycze   

Czym jest idea slow food? 

Slow food to filozofia, która skupia się na jedzeniu posiłków nisko przetworzonych, z wysokiej jakości produktów pozyskiwanych ze zrównoważonych upraw. Ruch społeczny stara się możliwie jak najbardziej ograniczyć wykorzystywanie zaawansowanej technologii podczas produkcji żywności. Istotnym przedsięwzięciem jest też ochrona zanikającej, tradycyjnej kuchni poszczególnych regionów. Jakie wartości wyznaje slow food? Radość z przeżywanych momentów, celebrowanie posiłków oraz maksymalne zwolnienie tempa życia.  

W świetle napływania do nas stale nowych informacji oraz trendów związanych ze zdrowym odżywianiem, czy mamy szansę na zdrowe jedzenie w restauracji? Zdecydowanie tak! Sprawdziliśmy to i wiemy, gdzie zjeść zdrowo we Wrocławiu 

Zdrowe śniadania we Wrocławiu  – gdzie zjeść?

Wraz z rozwojem gastrokultury we Wrocławiu, na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej restauracji serwujących śniadania. Kiedyś było to nie do pomyślenia, ale dziś, w czasach celebracji każdego posiłku coraz więcej osób zaczyna dzień w restauracji. Wśród wielu śniadaniowni znajdziemy też miejsca, które serwują zdrowe posiłki na śniadanie.  

Jeśli chcesz zjeść zdrowe śniadanie przy Grunwaldzie, zdecydowanie sprawdź, co podają w kontakcie. Kultowe wręcz miejsce do spożycia pierwszego posiłku i wypicia gorącej kawy z mlekiem roślinnym. W menu znajdziecie śniadania wegańskie i wegetariańskie, pasty i świeże pieczywo i najważniejsze – hummus, z którego słyną. Restauracja z ogromną świadomością podchodzi do przygotowywania posiłków, a ich produkty pochodzą od małych, lokalnych sprzedawców. Śniadanie w takim miejscu zdecydowanie doda energii na cały dzień.  

Dobrym wyborem będzie również restauracja podająca tabele wartości odżywczych dań. To juice bar Frankie’s. Sieć posiada swoje lokale w kilku miastach, ale łączy je jedno – podejście do przygotowywania posiłków. We Frankie’s najważniejszy jest powrót do tego, co proste i naturalne. Serwują świeżo wyciskane soki, zbilansowane sałatki oraz wrapy – wszystko w nurcie slow food. Udowadniają, że zdrowe może być także pyszne! 

Gdzie zjeść zdrowy obiad we Wrocławiu? 

Aby znaleźć zdrowy lunch we Wrocławiu, nie musimy oddalać się od rynku. Flagowym konceptem, który zna każdy, kto dba o zdrowe odżywianie i świadomie podchodzi do kwestii pochodzenia produktów jest Pochlebna. Współpracuje jedynie z lokalnymi dostawcami i tworzy dania – mięsne i roślinne – które są nie tylko zdrowe, ale też pyszne. W swoich działaniach kierują się nurtem mindfulness – ściśle związanym ze slow food. Pokazują, że warto wsłuchać się w swój organizm, bo to on najlepiej wie, co jest nam potrzebne, aby zachować zdrowie ciała i ducha. 

Gdzie jeszcze zjemy zdrowy obiad we Wrocławiu? Swoje kroki skierujcie do Poke Poke. Kuchnia hawajska bogata w smak oraz ogrom świeżych, nisko przetworzonych produktów. Restauracja daje możliwość skomponowania własnego hawajskiego poke na bazie ryżu sushi. Dodajecie rybę lub tofu i wybrane przez siebie dodatki i możecie delektować się smakiem zdrowego posiłku.  

Warto też odwiedzić najstarszą w Polsce wegetariańską restaurację, która od 35 lat karmi swoich gości w duchu zdrowego odżywiania – bar Vega. Oprócz tego zwracają uwagę na los i życie zwierząt. W menu znajdziecie nie tylko tradycyjne, polskie dania w wersji vege, ale też smaki azjatyckie. Znajdzie się nawet zdrowa pizza. Każdy wybierze coś odpowiedniego dla siebie.  

Zdrowe desery i słodycze   

Ciasta bez glutenu i słodycze bez cukru we Wrocławiu? Najlepsze zdecydowanie w Sorrir. Nie tylko są zdrowe, ale też naturalne i wegańskie. Dostaniecie tu puddingi, smoothie z superfoods, owocowe bowle, a także ciasta, batony i muffiny. Takie słodycze będą idealne dla każdego, kto dba o zdrowie.  

Fit słodycze, które smakiem dorównują swoim mniej zdrowym odpowiednikom, dostaniemy też w Fit Cake. Ta nie-cukiernia posiada w swojej ofercie cały wachlarz produktów – od czekolad i batonów przez ciasta i babeczki po desery w słoikach. Wszystkie słodycze bez cukru, bez glutenu i bez laktozy. Ich misją jest uświadamianie społeczeństwa na temat szkodliwości cukru oraz zadowolenie klientów z alergiami pokarmowymi. Jeśli szukacie smacznych, zdrowych deserów, musicie odwiedzić Fit Cake.  

Po tak kompleksowym poradniku z pewnością każdy, kto odwiedzi Dolny Śląsk, będzie wiedział, gdzie zjeść zdrowo we Wrocławiu. Pamiętajcie jednak, że często na to, czy posiłek będzie dla nas odpowiedni, wpływa nie tylko jego skład, ale również wielkość porcji. Dodatkowy ruch, np. spacery podczas zwiedzania lub aktywności na świeżym powietrzu również będzie miał ogromny wpływ na nasze zdrowie. Warto więc zachować umiar, ale nie odmawiać sobie kawałka ulubionej pizzy lub gałki lodów na deser.