Co znajdziesz w tym artykule:

  1. Fenomen postanowień noworocznych
  2. Dlaczego postanowienia noworoczne nie działają?
  3. Co zrobić, aby naprawdę coś zmienić?

Fenomen postanowień noworocznych

Słowo “nowy” stawiane przed rozpoczynającym się rokiem działa na nas silnie budująco. Skoro to “Nowy Rok” to też nowe plany, nowe zadania i nowi MY. Tworzenie postanowień jest przyjemne, bo wyobrażamy sobie lepszą wizję przyszłości. Cele, które chcemy osiągnąć, mają wpłynąć na nasze życie w pozytywny sposób, sprawić, że staniemy się lepsi. Tworzymy idealny obraz samego siebie i z pewnością bardzo dobrze wpływa to na naszą motywację. Dlaczego więc po kilku tygodniach, większość z nas odpuszcza? 

Dlaczego postanowienia noworoczne nie działają?

Przesadny optymizm

Przez cały grudzień planujemy duże, często nierealne zmiany. Definitywny zwrot w życiu. Coś, na co przez cały rok nie mieliśmy siły lub odwagi. Pchani początkowym optymizmem wydaje nam się, że wszystko jest możliwe. Z czasem jednak dociera do nas, że nie jesteśmy w stanie dojść do celu tak szybko, jak zakładaliśmy przed Nowym Rokiem. Nasze dobre nastawienie i poziom motywacji drastycznie spadają, a plany zostają porzucone.  

Magiczna data 

Większość zmian musi zacząć się w konkretny dzień. W końcu łatwiej będzie wystartować z nowymi postanowieniami, ustalając idealny termin. Jak często przed rozpoczęciem czegoś nowego mówiliśmy “od poniedziałku”, “od początku miesiąca”? Zastanówmy się jednak, czy 1 stycznia to faktycznie idealna data? Tuż po świątecznej gorączce i sylwestrowej nocy. Z pewnością każdy inny dzień w roku – nawet poniedziałek – będzie lepszym wyborem.  

Brak powodu do zmian 

Czy zastanowiliśmy się przed stworzeniem naszych postanowień noworocznych, dlaczego w zasadzie potrzebujemy tych zmian? Takie nowe, duże przemiany zwykle dotyczą bardzo ważnych etapów w życiu. Bez zastanowienia się na początku, czemu taka zmiana ma służyć i jak ma na nas wpłynąć, w pewnym momencie zupełnie stracimy zainteresowanie samym procesem dążenia do celu.  

Wszystko albo nic 

Bardzo dużym błędem, który popełniamy nie tylko w kontekście postanowień noworocznych, ale też wielu innych planów stawianych przez cały rok jest podejście – wszystko albo nic. Musimy być doskonali, jeść tylko zdrowe posiłki, wstawać codziennie o 6 i trenować przynajmniej 4 razy w tygodniu. A gdy podwinie nam się noga porzucamy nowe nawyki, bo skoro raz się nie udało, to z pewnością nie jest dla nas.  

Co zrobić, aby naprawdę coś zmienić?

Nie wybieraj magicznej daty  

To nie muszą być postanowienia noworoczne. Mogą być przecież postanowieniami jesiennymi, zimowymi, majowymi, a nawet wtorkowymi. Najważniejsze, to zadbać o to, aby mieć dobry start. Zamknięcie wszystkich spraw, które spędzają nam sen z powiek, dobre nastawienie oraz zgoda z samym sobą, że jesteśmy gotowi na zmiany, zdecydowanie ułatwią dotrzymanie postanowień, bez względu na to, kiedy zamierzamy zacząć.  

Polegaj na nawyku nie motywacji 

Szukanie w sobie motywacji do zmiany stylu życia sprawdza się jedynie na początku. Dzięki niej jesteśmy w stanie zacząć działać. Nie starczy ona nam jednak na długo. To nad czym powinniśmy pracować, to wyrobienie nawyku, nie szukanie wciąż nowej motywacji. Aktywność fizyczna leży u podstawy naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Tak, jak badamy się regularnie, odżywiamy nasz organizm, czy po prostu myjemy zęby, takim samym nawykiem powinien być ruch. Wpiszmy go na stałe w naszą dzienną rutynę, a jedynie dostosowujmy jego rodzaj do naszego stanu zdrowia lub samopoczucia. 

Stwórz plan działania 

Osiągnięcie dużego celu to suma małych działań i kroków, które podejmujemy w drodze na szczyt. Warto każdy z nich rozbić na małe zadania. Nie tylko pozwoli to monitorować postęp, ale też sprawi, że kolejne drobne zwycięstwa zmotywują nas do dalszej pracy na sobą.  

Znajdź towarzystwo 

Z pewnością nie jesteś jedyną osobą, która planuje coś zmienić. Warto znaleźć sobie towarzysza, wsparcie, które będzie dodawać sił, gdy pojawi się zwątpienie. Może to być koleżanka, która również postanowiła więcej się ruszać, lub brat, który tez od dawna marzy o powrocie na treningi siatkówki. Mówmy głośno o naszych postanowieniach. Zawsze znajdzie się ktoś, kto z chęcią do nas dołączy.  

Jeśli planujesz powrót lub rozpoczęcie aktywności fizycznej, pamiętaj, że taka decyzja musi być podyktowana Twoją gotowością, a nie z zewnętrznymi okolicznościami, jakimi jest data w kalendarzu. Jeśli masz w sobie zasoby, aby wprowadzić do swojego życia nową aktywność, pamiętaj aby obrać realny cel i nie porównywać się do innych. Każdy z nas jest inny i ma różne możliwości, ale każdemu z nas aktywność fizyczna podnosi poziom endorfin, dzięki, którym zyskujemy energię do działania w innych dziecinach życia.

A jeśli dalej nie wiesz jak zacząć budować zdrowe nawyki, skorzystaj z programu Well Start. Pokaże Ci, jak postawić pierwsze kroki w świecie sportu i siłowni.