Co znajdziesz w tym artykule:

  1. Czym jest glikogen mięśniowy?
  2. Jakie funkcje pełni glikogen?
  3. Jak uzupełnić glikogen po treningu?

Czym jest glikogen mięśniowy?

Glikogen jest polisacharydem, czyli wielocukrem. Sama nazwa wskazuje, że glikogen jest zbudowany z tysiąca cząsteczek glukozy połączonych ze sobą w jedyny złożony łańcuch. Glikogen jest głównym materiałem magazynującym energię w komórkach zwierzęcych, także tych ludzkich. Jego struktura jest podobna do łańcucha amylopektyny obecnego w skrobi, ale różni się budową i sposobem rozgałęziania. Możemy odróżnić dwa rodzaje glikogenu –  wątrobowy i mięśniowy.

Jakie funkcje pełni glikogen?

Glikogen jest wykorzystywany do wydatkowania energii. Stanowi on rezerwę węglowodanową organizmu, która jest zużywana, gdy spada poziom glukozy w krwiobiegu i zmniejsza się dostępność tego cukru dla poszczególnych tkanek i narządów. Glikogen mięśniowy jest tylko magazynem energii dla mięśni poprzecznie prążkowanych (szkieletowych), podczas gdy ten przechowywany w wątrobie dostarcza energii czerwonym krwinkom i komórkom nerwowym, które nie mogą wykorzystywać kwasów tłuszczowych do produkcji energii.

Jak uzupełnić glikogen po treningu?

Magazyn glikogenu mięśniowego jest odbudowywany w tempie około 5% na godzinę po zakończeniu ćwiczeń. Pełna regeneracja następuje po około 20-24 godzinach. Ale możemy skorzystać z innych sposobów, aby przyspieszyć ten proces.

To znaczy, że po 15-30 minut po treningu pojawia się tzw. okno glikogenowe. Jest to czas, w którym łatwo jest uzupełnić zapasy glikogenu. Bezpośrednio po ćwiczeniach powinniśmy przyjąć węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym, można to zrobić jedząc posiłek bogaty w cukry proste lub spożywając czystą glukozę albo węglowodanowej odżywki. Porcja pożywienia zawierająca 0,5-1 g/kg masy ciała węglowodanów powinna być spożywana co dwie godziny przez następne cztery do sześciu godzin. Cukry proste dostarczane z pożywieniem są przekształcane w glukozę i magazynowane w postaci glikogenu.

Warto też pamiętać, że posiłek po treningowy nie musi zawierać tłuszczu, ponieważ spowalniają odnowę glikogenu wątrobowego i wchłanianie węglowodanów. Jednak posiłek po treningowy musi być wzbogacony o białko, gdyż zwiększy ono odpowiedź insulinową i tempo magazynowania glikogenu. Idealny jest stosunek białka do węglowodanów wynoszący 1:4.